Συμμετοχή του 1ου ΓΕΛ Νάουσας σε Δίκτυο σχολείων με βασικό συντονιστή την Ιταλική σχολή των Αθηνών.

IMG 1116a38b595f6ae75629badf30aab805 V

Το  1ο Λύκειο Νάουσας συμμετέχει σε ένα Δίκτυο σχολείων συμπράττοντας  με άλλα σχολεία της Ελλάδας με βασικό συντονιστή την Ιταλική σχολή των Αθηνών και υπεύθυνη την κ. Anna Terminello . Στο πλαίσιο της συνεργασίας αυτής το σχολείο μας παίρνει μέρος στην ημερίδα που διοργανώνεται για πρώτη φορά στην πόλη SCIACCA της Κ. Ιταλίας με θέμα «Από την Αποκριά στην άυλη κληρονομιά, πηγή και πλούτος μιας κοινότητας». Η συμμετοχή μας στην ημερίδα γίνεται με βιντεοπροβολή παρουσίασης του μοναδικού, τοπικού μας δρώμενου «Γενίτσαροι και Μπούλες» από τους μαθητές μας, οι οποίοι αποτελούν τα βασικά στελέχη των εθελοντικών ομάδων τις μέρες της Αποκριάς. Στο Φεστιβάλ αυτό η πόλη μας εκπροσωπείται και από άλλα δύο σχολεία, το 2ο ΓΕΛ Νάουσας και το 1ο Λάππειο Γυμνάσιο Νάουσας και αυτό το οφείλουμε στην συνεργασία με τον συνάδελφο της Ιταλικής Σχολής Αθηνών και συντοπίτη μας Αλέξανδρο Κώστα – Τούσια και γι αυτό τον ευχαριστούμε θερμά.