«Σχολικός εκφοβισμός στο φυσικό και διαδικτυακό χώρο»

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ 1

Τη Δευτέρα 11-12-2023 η επισκέπτρια Υγείας κα Ζάλιου Στεργιανή στα πλαίσια του προγράμματος «Σχολικός εκφοβισμός στο φυσικό και διαδικτυακό χώρο» ενημέρωσε τους μαθητές/τριες του σχολείου μας για θέματα που άπτονται του Σχολικού εκφοβισμού.

Η ενημέρωση ξεκίνησε με διαχωρισμό εκφοβισμού και βίας, συνέχισε με τις μορφές εκφοβισμού (άμεση , έμμεση-κοινωνική, ηλεκτρονική). Τονίστηκαν τα αίτια και οι συνέπειες του (σωματικές , πνευματικές, γνωστικές , κοινωνικές , ψυχολογικές).  Οριοθετήθηκε το προφίλ θύτη και θύματος και δόθηκε έμφαση στο cyber bulling and Grooming( Το διαδικτυακό «grooming» συμβαίνει όταν ένας ενήλικας έρχεται σε επαφή µέσω του διαδικτύου µε ένα παιδί ή έφηβο προκειμένου να το συναντήσει από κοντά και να το εκµεταλευτεί ).

Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές/τριες και τέλος υπογραμμίστηκαν τρόποι αντίδρασης και ενεργοποίησης όλων ενάντια στον εκφοβισμό.