‘Cultural tour in 80 days’ – Ευρωπαϊκό Πόγραμμα eTwinning

k 21225103 k 08223043 etwinning

Το Λύκειο μας ξεκίνησε χθες επίσημα τη συνεργασία με περίπου 100 μαθητές και καθηγητές από Τουρκία, Ρουμανία, Πολωνία, Μολδαβία, Ιταλία , Αλβανία, Σλοβακία και σχολείο της Γαστούνης νομού Ηλείας. Συνεργαζόμαστε στο πλαίσιο του προγράμματος Etwinning, και ο τίτλος είναι “Ταξίδι στους πολιτισμούς σε 80 ημέρες”.

Στο έργο μας εμπνευσμένο από το βιβλίο του διάσημου συγγραφέα Ιουλίου Βερν «Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες», σχεδιάζουμε να κάνουμε ένα πολιτιστικό ταξίδι μαθαίνοντας τα πολιτιστικά χαρακτηριστικά διαφορετικών χωρών. Με αυτό το έργο, στοχεύουμε να αναγνωρίσουμε και να προωθήσουμε τα ιστορικά και τουριστικά μέρη, τις παραδόσεις και τα έθιμα, τα τοπικά φαγητά, τη μουσική, τη λογοτεχνία, τις τέχνες, τα αγροτικά προϊόντα και την πολιτιστική ευαισθητοποίηση διαφορετικών χωρών. Για να πετύχουμε αυτόν τον στόχο, έχουμε ενωθεί σε αυτό το έργο ως 20 εταίροι από διαφορετικές χώρες.