ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑ –  ΚΟΝΤΡΑ ΜΑΘΗΜΑ  ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

Χωρίς τίτλο 3

Στα πλαίσια του μαθήματος «Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία Γενικής Παιδείας  Γ΄ λυκείου», οι μαθητές /τριες των αντίστοιχων τμημάτων του 1ου ΓΕΛ  Νάουσας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο στρατόπεδο της  Β΄ Μοίρας Καταδρομών Ημαθίας, την Παρασκευή 29-3-2024.  Η εκπαιδευτική επίσκεψη περιελάμβανε τους εξής τομείς:  α)  Ιστορία των Ειδικών Δυνάμεων και γενικότερα των Ειδικών Επιχειρήσεων από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες  μας.  β)  Εκπαίδευση των υπηρετούντων στις Ειδικές Δυνάμεις.  γ)  Ιστορία της Β΄ Μοίρας Καταδρομών.   δ) Επαγγελματικός προσανατολισμός – Στρατιωτικές Σχολές.   ε) Ξενάγηση στους χώρους του στρατοπέδου.   στ) Επίδειξη οπλικών συστημάτων και οχημάτων.  ζ) Μπουφές για μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον διοικητή κ. Καλογερόπουλο Κωνσταντίνο, τον υποδιοικητή κ. Γεωργαντά Χρήστο και τους υπηρετούντες στη Β΄ Μοίρα Καταδρομών για την  εξαιρετική  συνεργασία  και το χρόνο που διέθεσαν για την προετοιμασία και την υλοποίηση αυτής της δράσης,  για την οποία    ελπίζουμε ότι  θα αποτελέσει την απαρχή ανάλογων  εκπαιδευτικών  δραστηριοτήτων.

unnamed 2
unnamed 1